Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.05.2009 09:47 - днес е моят имен ден - Ела!
Автор: hikari Категория: Лични дневници   
Прочетен: 1845 Коментари: 5 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Това е празникът на нестинарите, чиято кулминация е танцът върху огъня. Нестинарството е свързано с култа към св. Константин и св. Елена и е прикрепено към техния празник. Изпълнява се в отделни райони на Гърция и в села в Странджа – Кости, Българи, Бродилово и др. Названието на празника според някои учени идва от „ищинари” – „нещинари” – знаещ, вещ човек; според други етимологията му е от гръцката дума „естиа” – огън.

Основните обредни персонажи са главната нестинарка, смятана за „сестра на светока” – тя играе най-дълго в огъня и предсказва най-вярно; векилинът (питропът) – избира се между почитаните селяни, грижи се за свещените места и за обредните предмети в тях. Около всяко нестинарско селище има конак (параклис), посветен на светците, в който се пазят свещените икони с празничните им премени и свещеният нестинарски тъпан, а също и свещен извор (аязмо).

Празникът започва няколко дни по-рано със събиране на средства за общ курбан; с обредно обхождане на свещените места с „опашатите” икони на св. св. Константин и Елена (икони с дръжки, носени по време на шествието от момчета), предвождано от векилина; с отваряне на аязмата, почистването им, обредно измиване на дръжките на иконите, измиване на участниците и пиене за здраве. Общоселският курбан (овен, бик) се коли при аязмото, в двора на конака или до църквата и се раздава във всяка къща – за здраве и плодородие; раздават се и обредни хлябове, украсени със слънчеви символи, като всичко е съпроводено с хора под звуците на нестинарската музика. На мегдана се приготвя голяма клада – от „три до седем кола дърва ” – и се запалва. Вечерта жаравата се разстила и под ритъма на свещения тъпан нестинарите (най-вече жени, по-рядко мъже) биват „прихванати” (екстазно състояние, транс) – с иконите на св. св. Константин и Елена, боси , в унес (с възгласи „въх, въх, въх”) изпълняват върху въглените ритуалния си танц – изричат пророчества, гадаят бъдещето или общуват с мъртвите. Вярва се, че иконата, която държат, ги пази от огъня, а св. Константин върви пред тях и им полива вода. След нестинарските игри всички се събират на общата трапеза с приготвения курбан. Този ден се чества и за предпазване от градушка, защото според народната вяра „Еленка и Костадин носят градушката в чувал”.
На този ден църквата почита император Константин Велики и неговата майка Елена – през управлението на Константин (306-337) е издаден Миланският едикт (313 г.), с който християнството става държавна религия.
Именници: Константин, Костадин, Коста, Костадинa, Динкo,Ела, Елка, Елена, Еленкo, Елен, Койчо – да е живо и здраво името ни!


Тагове:   ден,   Моят,


Гласувай:
0



1. abadonka - Честит имен ден!
21.05.2009 13:07
И благодаря за изчерпателния разказ. Силата на вярата е велика. Дано този обичай се съхрани, както е просъществувал през вековете. За да слави Бог и България.
цитирай
2. dostin - Честит празник...
21.05.2009 13:54
...да ти се слави името...:)))
цитирай
3. анонимен - тотално езичество
22.05.2009 09:00
как езичеството и окултните практики и ритуали владеята в душата на хората по нашите земи още отколе.. та и до сега. Само, че сега още по-силно, защото са омешени и с източните култове и т.н. Християнството според Библията нито се разбира, нито се смята за интересно. А пък за това, според мен носим вине и ние, вярващите.
цитирай
4. pegas08 - Честит празник, Ела!
23.05.2009 00:12
Бъди здрава и със същия борбен дух!
цитирай
5. hikari - обичам Ви!!!!!
26.05.2009 13:09
Благодаря на всички, изключително мили сте! С обич - Ели.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: hikari
Категория: Изкуство
Прочетен: 4672046
Постинги: 6284
Коментари: 5529
Гласове: 11796